top of page

Gdy szukasz pracy i nie widzisz efektów…

może przydać Ci się kilka wskazówek, jak sobie radzić z narastającymi negatywnymi uczuciami i myślami.


Szukanie pracy to ciężka praca, w dodatku może trwać dość długo a efekt przyjść dopiero po dłuższym okresie czasu. Na im wyższe lub bardziej specjalistyczne stanowisko aplikujesz, tym więcej cierpliwości będzie od Ciebie wymagać ten proces.


“Przychodzą Ci do głowy myśli pt. “Nigdy już nie uda mi się znaleźć pracy” - zauważ je i zauważ, jak bardzo są nierealistyczne. Jaki jest % szans, że rzeczywiście już nigdy nie znajdziesz pracy?”

Cierpliwość to jednak nie wszystko. Kto z Was szukał kiedyś pracy i miał wrażenie, że już nigdy, przenigdy nie uda się niczego znaleźć? Że skoro rekruter nie odpowiedział po rozmowie, to znaczy, że beznadziejnie wypadłam? Albo ze zdziwieniem przyjęliście kolejnego maila “dziękujemy, ale na stanowisko x zdecydowaliśmy się przyjąć innego kandydata / kandydatkę” - bo przecież spełniliście wszystkie kryteria, a rozmowa wydała Wam się naprawdę udana? Albo po prostu nic, kompletnie nic ciekawego nie pojawiało się na rynku?WIARA W SIEBIE POMIMO "ODRZUCENIA"


Szukanie pracy to proces, w którym na każdym kroku i wielokrotnie możemy spotkać się z odmową - w jakimś sensie. I może to właśnie jest w nim najtrudniejsze - poradzenie sobie z kilkukrotnym, długotrwałym “odrzuceniem” i zachowanie optymizmu i wiary w siebie przy tym wszystkim. Jeśli przechodzisz właśnie taki czas, to warto sprawdzić oczywiście, czy zrobiłaś / zrobiłeś wszystko, żeby dobrze się przygotować do każdego etapu.Czy jesteś dobrze przygotowana do szukania pracy?


1. Na ile różnych sposobów szukasz pracy? Jeśli mierzysz wysoko, albo dość wąsko, to przeglądanie portali rekrutacyjnych nie wystarczy - za rzadko będą tam się pojawiać ogłoszenia dopasowane do Ciebie. Szukanie pracy przez sieć kontaktów, LinkedIn czy GoldenLine i headhunterów da Ci więcej możliwości. A może warto pójść na konferencję / warsztat, gdzie poznasz właściwe osoby?


2. Na ile Twoje CV pokazuje Ciebie w najlepszy możliwy sposób i jest dopasowane do roli, jakiej szukasz? Czasem warto zadać sobie trud i dopasować życiorys do każdej roli, na którą aplikujesz - aby lepiej podkreślało komptentecje, które są pożądane. Sprawdź to - postaw się w roli menedżera, który szuka pracownika; co chciałby / chciałaby zobaczyć w CV, żeby zaproszenie na rozmowę było wręcz nieuniknione?


3. Na ile jesteś świetnie przygotowana / przygotowany do rozmowy? Wiedza o firmie i przykłady z własnego doświadczenia, potwierdzające kompetencje, to absolutne minimum. Czy masz świadomość, jak prezentujesz się przed rozmówcą? Czego / kogo on oczekuje? Jeśli masz kogoś, z kim możesz “przećwiczyć” rozmowę - zrób to.


STATYSTYKA NIE KŁAMIE


Zakładam jednak, że jesteś świetnie przygotowana / przygotowany do każdego etapu rekrutacji, a odmowa i tak się pojawia. Dlaczego? Bo tak wygląda ten proces - na każdą ofertę pracy jest przecież co najmniej kilkudziesięciu kandydatów, statystki nie kłamią. Oczywiście są szczęściarze, którzy zdobywają pracę po raptem kilku rozmowach i to jeszcze przebierają między ofertami. Zdarza się to - w wyjątkowych przypadkach. Zwykle jednak, zaczynając poszukiwania, liczmy się od razu z tym, że kilka razy usłyszymy “nie, dziękuję”, i że zanim znajdziemy to, czego szukamy, może upłynąć trochę czasu. I jest to najzwyklejsza w świecie “prawda obiektywna” ;-) Już samo przystąpienie do procesu z taką świadomością może pomóc. Co jeszcze?


➡Jeśli nie pracujesz w trakcie poszukiwania pracy, i dysponujesz wolnym czasem - postaw sobie jeszcze jakieś inne ważne dla Ciebie cele na ten czas - najlepiej takie, których osiąganie da Ci satysfakcję. Dobrze wykorzystasz ten okres, będziesz mieć “odskocznię” od myślenia tylko o pracy i dodatkową radość z tego, co osiągniesz.


➡ Jeśli przychodzą Ci do głowy myśli pt. “Nigdy już nie uda mi się znaleźć pracy” - zauważ je i zauważ, jak bardzo są nierealistyczne. Jaki jest % szans, że rzeczywiście już nigdy nie znajdziesz pracy? Jak mogłyby brzmieć Twoje myśli w tym momencie? Może coś w stylu “ Znajdę w końcu pracę, uzbroję się w cierpliwość i wytrwałość” będzie bardziej odpowiednie?


➡ Jeśli wkurza Cię brak odpowiedzi od rekruterów / headhunterów / pracodawców czy od kogoś z Twojej sieci kontaktów - zadzwoń do nich lub napisz. Najczęściej to nie zła wola, ale brak czasu i natłok obowiązków sprawia, że nie otrzymujesz odpowiedzi na czas. Przypomnij się - najlepiej w sposób, który pokazuje Twoją wartość - możesz zamiast “nie otrzymałem jeszcze od Pani / Pana odpowiedzi” napisać “Jestem bardzo zainteresowana informacją zwrotną po naszym spotkaniu”. Jeśli będziesz rozmawiać z doświadczonym rekruterem - zapytaj ich, co mogą Ci doradzić, aby Twoje działania były skuteczniejsze.


➡ Jeśli masz poczucie niesprawiedliwości po rozmowie, na której odpadłaś / odpadłeś z procesu, bo wiesz, że spełniasz wszystkie oczekiwania wymienione w opisie roli - warto mieć świadomość, że nie wszystkie oczekiwania są czarno na białym wymieniane w opisie stanowiska. Decyzję o zatrudnieniu podejmują ludzie, a jako ludzie nie jesteśmy czarno-biali. Czasem też rozumienie i interpretacja pewnych kryteriów przez różne osoby może być różne. Zadaj sobie pytanie - czego się uczę z tego procesu? Jak mogę wykorzystać to przy następnej rekrutacji?


Zbliża się okres wakacyjny, a to zwykle czas zastoju rekrutacyjnego. Może masz własne strategie na radzenie sobie z odrzuceniem i długością procesów rekrutacyjnych? Podziel się!

11 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page