top of page

Gdy szukasz pracy i nie widzisz efektów…

może przydać Ci się kilka wskazówek, jak sobie radzić z narastającymi negatywnymi uczuciami i myślami.


Szukanie pracy to ciężka praca, w dodatku może trwać dość długo a efekt przyjść dopiero po dłuższym okresie czasu. Na im wyższe lub bardziej specjalistyczne stanowisko aplikujesz, tym więcej cierpliwości będzie od Ciebie wymagać ten proces.


“Przychodzą Ci do głowy myśli pt. “Nigdy już nie uda mi się znaleźć pracy” - zauważ je i zauważ, jak bardzo są nierealistyczne. Jaki jest % szans, że rzeczywiście już nigdy nie znajdziesz pracy?”

Cierpliwość to jednak nie wszystko. Kto z Was szukał kiedyś pracy i miał wrażenie, że już nigdy, przenigdy nie uda się niczego znaleźć? Że skoro rekruter nie odpowiedział po rozmowie, to znaczy, że beznadziejnie wypadłam? Albo ze zdziwieniem przyjęliście kolejnego maila “dziękujemy, ale na stanowisko x zdecydowaliśmy się przyjąć innego kandydata / kandydatkę” - bo przecież spełniliście wszystkie kryteria, a rozmowa wydała Wam się naprawdę udana? Albo po prostu nic, kompletnie nic ciekawego nie pojawiało się na rynku?WIARA W SIEBIE POMIMO "ODRZUCENIA"


Szukanie pracy to proces, w którym na każdym kroku i wielokrotnie możemy spotkać się z odmową - w jakimś sensie. I może to właśnie jest w nim najtrudniejsze - poradzenie sobie z kilkukrotnym, długotrwałym “odrzuceniem” i zachowanie optymizmu i wiary w siebie przy tym wszystkim. Jeśli przechodzisz właśnie taki czas, to warto sprawdzić oczywiście, czy zrobiłaś / zrobiłeś wszystko, żeby dobrze się przygotować do każdego etapu.Czy jesteś dobrze przygotowana do szukania pracy?


1. Na ile różnych sposobów szukasz pracy? Jeśli mierzysz wysoko, albo dość wąsko, to przeglądanie portali rekrutacyjnych nie wystarczy - za rzadko będą tam się pojawiać ogłoszenia dopasowane do Ciebie. Szukanie pracy przez sieć kontaktów, LinkedIn czy GoldenLine i headhunterów da Ci więcej możliwości. A może warto pójść na konferencję / warsztat, gdzie poznasz właściwe osoby?


2. Na ile Twoje CV pokazuje Ciebie w najlepszy możliwy sposób i jest dopasowane do roli, jakiej szukasz? Czasem warto zadać sobie trud i dopasować życiorys do każdej roli, na którą aplikujesz - aby lepiej podkreślało komptentecje, które są pożądane. Sprawdź to - postaw się w roli menedżera, który szuka pracownika; co chciałby / chciałaby zobaczyć w CV, żeby zaproszenie na rozmowę było wręcz nieuniknione?


3. Na ile jesteś świetnie przygotowana / przygotowany do rozmowy? Wiedza o firmie i przykłady z własnego doświadczenia, potwierdzające kompetencje, to absolutne minimum. Czy masz świadomość, jak prezentujesz się przed rozmówcą? Czego / kogo on oczekuje? Jeśli masz kogoś, z kim możesz “przećwiczyć” rozmowę - zrób to.


STATYSTYKA NIE KŁAMIE


Zakładam jednak, że jesteś świetnie przygotowana / przygotowany do każdego etapu rekrutacji, a odmowa i tak si