top of page

Zmień nastawienie

W sytuacji zagrożenia, ogarniającego kryzysu - porażki, trudności, błędy - są nieuchronne. Jak sobie radzić? Zmień nastawienie!Carol Dweck w książce “Nowa psychologia sukcesu” dzieli się swoimi badaniami nad tym, jak 2 nastawienia - na trwałość i na rozwój - wpływają na życiowe, biznesowe, sportowe - generalnie - sukcesy. I radzenie sobie z porażkami, trudnościami, przeciwnościami.


Które z nich to Twoje nastawienie? Możesz to sprawdzić:


  1. Czy wierzysz, że Twoje umiejętności, inteligencja, talenty - są wrodzone?

  2. Czy uważasz, że to, że byłaś “nogą” z matematyki w liceum - to znaczy, że nie masz szans się tej matematyki nauczyć?

  3. Czy niepowodzenia w jakiejś dziedzinie oznaczają, że jesteś w niej kiepska - i sprawiają, że składasz broń?

  4. Czy raczej unikasz trudnych zadań - bo nie chcesz wykazać się brakiem kompetencji?

Jeśli odpowiedziałaś TAK na większość powyższych (od 1 do 4) pytań, to najprawdopodobniej cechuje Cię nastawienie na trwałość.


  1. Czy uważasz, że każdą umiejętność można rozwijać - ćwiczeniem, wysiłkiem, regularnością?

  2. Czy wierzysz, że każdy, przy odpowiednim wysiłku, woli, wsparciu - może nauczyć się matematyki (czy czegokolwiek innego)?

  3. Czy porażka to dla Ciebie informacja, że coś potrzebujesz zrobić inaczej - i napędza Cię do działania?

  4. Czy lubisz trudne zadania - bo możesz się dzięki nim czegoś nauczyć?

Jeśli odpowiedziałaś TAK na większość powyższych (od 5 do 8) pytań, to najprawdopodobniej cechuje Cię nastawienie na rozwój.


A co oznacza i jaki jest wpływ każdego z nastawień na radzenie sobie z trudnościami?


Pierwsze z nich - nastawienie na trwałość - to wiara w to, że przychodzimy na świat z konkretnym pakietem talentów - i niewiele możemy zrobić, żeby je zmienić. Sprawia, że walczymy o utrzymanie tego, kim (według własnego mniemania) - jesteśmy. Z tym nastawieniem porażki stają się naszą zmorą - każda porażka mówi o tym KIM jesteśmy, bo odnosi się do tego, co w nas trwałe i niezmienne.


Przykład nastawienia na trwałość? Skoro nie poradziłam sobie z testem z biologii, to znaczy, że jestem kiepska z biologii - i nawet brakuje mi ochoty, by dalej się tej biologii uczyć (przecież i tak jestem kiepska!). Jeśli nie wyszło mi wystąpienie - to znaczy, że w dziedzinie wystąpień brakuje mi talentu.