top of page

Zmień nastawienie

W sytuacji zagrożenia, ogarniającego kryzysu - porażki, trudności, błędy - są nieuchronne. Jak sobie radzić? Zmień nastawienie!Carol Dweck w książce “Nowa psychologia sukcesu” dzieli się swoimi badaniami nad tym, jak 2 nastawienia - na trwałość i na rozwój - wpływają na życiowe, biznesowe, sportowe - generalnie - sukcesy. I radzenie sobie z porażkami, trudnościami, przeciwnościami.


Które z nich to Twoje nastawienie? Możesz to sprawdzić:


  1. Czy wierzysz, że Twoje umiejętności, inteligencja, talenty - są wrodzone?

  2. Czy uważasz, że to, że byłaś “nogą” z matematyki w liceum - to znaczy, że nie masz szans się tej matematyki nauczyć?

  3. Czy niepowodzenia w jakiejś dziedzinie oznaczają, że jesteś w niej kiepska - i sprawiają, że składasz broń?

  4. Czy raczej unikasz trudnych zadań - bo nie chcesz wykazać się brakiem kompetencji?

Jeśli odpowiedziałaś TAK na większość powyższych (od 1 do 4) pytań, to najprawdopodobniej cechuje Cię nastawienie na trwałość.


  1. Czy uważasz, że każdą umiejętność można rozwijać - ćwiczeniem, wysiłkiem, regularnością?

  2. Czy wierzysz, że każdy, przy odpowiednim wysiłku, woli, wsparciu - może nauczyć się matematyki (czy czegokolwiek innego)?

  3. Czy porażka to dla Ciebie informacja, że coś potrzebujesz zrobić inaczej - i napędza Cię do działania?

  4. Czy lubisz trudne zadania - bo możesz się dzięki nim czegoś nauczyć?

Jeśli odpowiedziałaś TAK na większość powyższych (od 5 do 8) pytań, to najprawdopodobniej cechuje Cię nastawienie na rozwój.


A co oznacza i jaki jest wpływ każdego z nastawień na radzenie sobie z trudnościami?


Pierwsze z nich - nastawienie na trwałość - to wiara w to, że przychodzimy na świat z konkretnym pakietem talentów - i niewiele możemy zrobić, żeby je zmienić. Sprawia, że walczymy o utrzymanie tego, kim (według własnego mniemania) - jesteśmy. Z tym nastawieniem porażki stają się naszą zmorą - każda porażka mówi o tym KIM jesteśmy, bo odnosi się do tego, co w nas trwałe i niezmienne.


Przykład nastawienia na trwałość? Skoro nie poradziłam sobie z testem z biologii, to znaczy, że jestem kiepska z biologii - i nawet brakuje mi ochoty, by dalej się tej biologii uczyć (przecież i tak jestem kiepska!). Jeśli nie wyszło mi wystąpienie - to znaczy, że w dziedzinie wystąpień brakuje mi talentu.


Widmo niepowodzenia sprawia, że mając nastawienie na trwałość, nawet nie podejmujemy się trudniejszych wyzwań. Dlatego, gdy pojawiają się przeciwności - składamy broń, staramy się mniej, przegrywamy. Okazuje się, że nastawienie na trwałość, nawet najbardziej utalentowanym osobom, przynosi trudności w radzeniu sobie z trudnościami i niepowodzeniami - przez co ich wyniki są słabsze lub nietrwałe.


Drugie nastawienie - na rozwój - daje nam wiarę w to, że rozwój jest możliwy - zawsze. Że zostanie mistrzynią, liderką, profesjonalistką - jest możliwe - zawsze i w każdej wybranej przez nas dziedzinie. Potrzebujemy tylko (albo aż) wytrwałości i ćwiczeń. Dla nastawionych na rozwój niepowodzenia to (tylko i aż) informacja zwrotna o tym, że trzeba coś zrobić inaczej, pomyśleć inaczej, wykorzystać inne sposoby. Nastawienie na rozwój to przekonanie, że wszystkiego mogę się nauczyć - odpowiednio poświęcając czas, wysiłek; ćwicząc, próbując, eksperymentując.


Mając to nastawienie, jeśli nie pójdzie mi test z biologii - to zakasuję rękawy i uczę się więcej przed następnym testem. Jeśli nie wyszło mi wystąpienie - to znaczy, że nieodpowiednio się do niego przygotowałam - kolejne wystąpienie przygotuję już inaczej.


Co najważniejsze - nastawienie można zmienić!


Więc nawet jeśli dziś bardziej identyfikujesz się z nastawieniem na trwałość, to niech ten artykuł będzie początkiem do tego, by zacząć myśleć inaczej.


Zwłaszcza dzisiaj, w obliczu wyzwań - biznesowych, rodzinnych, domowych - niech te trudności nie definiują Ciebie.


Jeśli Twoja działalność biznesowa jest w kryzysie - to niech to będzie dla Ciebie sygnał do zmiany sposobów operacji. Jeśli w Twojej pracy trudno Ci poradzić sobie z natłokiem zadań - to niech to dla Ciebie nie znaczy, że się nie nadajesz - tylko że potrzebujesz wsparcia lub zmiany priorytetów. Jeśli przez pół dnia z dziećmi w domu co chwila wybuchałaś złością - to zamiast myśleć, że jesteś złą matką, pomyśl, jak możesz inaczej zorganizować Wasz wspólny czas, i wygospodarować chwilę dla siebie na odpoczynek, którego najprawdopodobniej potrzebujesz.


Nastawienie na rozwój pomaga odnosić trwałe sukcesy. Nastawienie na trwałość zamyka drogę do rozwoju.

81 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Bình luận


bottom of page